Máte doma pubertiaka?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Myslím že nás tu je takých viac. Alebo vás to ešte len čaká a neminie 🙂

V tomto období sú bežné a dosť časté adolescenčné príznaky vo forme hundroš a srďoš. Vysokoemotívne, dramatické alebo epické trieskania dverami alebo inými práve dostupnými predmetmi. Rôzne záhadné nepochopiteľné vykoľajenia nálad, miestami až so schizofrenickým nádychom, jódlovanie bez povolenia a k tomu ešte aj vyrážka??

Podľa odbornej literatúry a našich matných spomienok je to všetko v poriadku. Organizmus v tomto období prechádza veľkými zmenami. S vyššie spomenutými vedľajšími príznakmi dospievania vám veľmi nepomôžem, treba len počkať, ale pozrime sa na tú vyrážku.

Jej meno je akné. Brázdi čelá našich zahundraných pubertiakov, ale páči sa jej aj na lícach či nose – to už je ale krízový stav prvého stupňa pubišovskej stupnice 🙂

Existuje viac typov tejto nepríjemnej, bolestivej potvory. S tými ťažšími typmi je neradno sa zahrávať, je dobré zájsť radšej k odborníkovi. S bežným druhom akné vieme našim potomkom trocha pomôcť, lebo aj napriek dvom vyrážkam na nose ich ľúbime, len bude treba vystihnúť tú správnu chvíľu na spoluprácu.

Hlavnými príčinami vzniku akné sú upchaté póry, baktérie a odumreté kožné bunky. Takže pleť je potrebné čistiť a zvláčniť. Výbornými pomocníkmi môžu byť prírodné prípravky, ktoré nájdete aj v kuchyni. Napríklad med, vínny ocot, jogurt, bazalka, čajovníkový olej, kokosový olej.

Kokosový , čajovníkový olej a vínny ocot bojujú proti baktériám a plesniam, ktoré môžu spôsobovať akné. Pomocou vatového tampónu treba ráno a večer nanášať na pleť, hlavne na postihnuté oblasti. Doprajte im pri tom súkromie, nech z toho nemajú stres.

Med pleť zvláčni. Jogurtovo – medovú masku získate vymiešaním jednej polievkovej lyžice medu s jednou polievkovou lyžicou bieleho jogurtu. Pokúste sa zmes naniesť na tvár adolescenta (dievčatá s tým možno nebudú mať až taký problém) a nechajte pôsobiť 10 minút. Môžete ich k tomu prehovoriť aj viackrát do týždňa.

Píling na odumreté bunky vyrobíte napríklad zo zmesi morskej soli a medu. Môžete tiež skombinovať hnedý cukor či ovsenú múku s kokosovým olejom alebo kefírom. Zmes nech si votrú jemnými krúživými pohybmi do pokožky, začať by mali čelom a tak postupovať smerom nadol. Nech to potom dobre opláchnu.

Akné v oblasti čela môže byť spôsobené aj šampónom na vlasy, kondicionérom, vlasovým sprejom či gélom, ktoré obsahujú dráždivé zložky. Je tiež dobré často meniť obliečku na vankúš, dodržiavať pitný režim a samozrejmá je zdravá strava.